Apsinuodijimas grybais
APSINUODIJIMAS GRYBAIS
Mūsų miškuose randama nuodingų grybų, kurių kenksmingos medžiagos neišnyksta juos verdant. Dažniausiai neprityrę grybautojai grybais apsinuodija supainioję valgomus su nuodingais grybais. Taip pat apsinuodyti galima ir gerais valgomais grybais, jei jie vartojami seni, ištižę, sukirmiję ar šalnų pakąsti. Nuodingiausios yra žalsvoji ir smailiakepurė musmirės (žalsvoji panaši į žaliuokę). Nuodingasis ir rausvasis nuosėdis, rausvėjančioji plaušabudė, rudeninė ir eglinė kūgiabudė, kurią dažniausiai grybautojai sumaišo su kelmučiais. Jų sukelti apsinuodijimai dažniausiai būna mirtini.
Suvalgius valgomų grybų negalavimai yra susiję su virškinimo sutrikimais. Kadangi grybai yra priskiriami sunkiai virškinamam maistui, žmonės, turintys jautresnę virškinimo sistemą, gali skųstis sunkumu skrandyje, skausmu epigastriume, pykinimu, vėmimu ir viduriavimu. Tačiau šie, per keletą valandų po grybų valgymo atsiradę simptomai, neretai praeina savaime per 2-4 valandas.
Sunkius, o kartais ir mirtinus apsinuodijimus sukelia suvalgyti nuodingi grybai. Problemų gali kilti ir prisirinkus mažai žinomų grybų ar valgius nepažįstamųjų rinktus grybus.
Apsinuodijimo grybais pasekmės priklauso nuo to, kokių grybų valgyta ir kaip skubiai buvo suteikta pirmoji pagalba. Apsinuodijimas grybais dažniausiai nustatomas, atsižvelgiant į vyraujančius simptomus ir slaptojo laikotarpio trukmę (laiką nuo grybų valgymo, per kurį atsiranda pirmieji apsinuodijimo simptomai). Trumpas slaptasis laikotarpis pasireiškia tada, kai apsinuodijimo požymių atsiranda anksčiau negu po 6 valandų (apsinuodijus paprastąja musmire, rašaliniu mėšlagrybiu, pilkąja skydabude ir kitais nuodingais grybais). Apsinuodijimo požymių atsiradus vėliau kaip po 6 valandų (ilgas slaptasis periodas), galima įtarti, kad apsinuodijimas yra sunkus ir gyvybei pavojingas (apsinuodijus žalsvąja musmire, nuodinguoju nuosėdžiu, bobausiu). Visais atvejais grybais apsinuodijęs žmogus turi būti kuo greičiau vežamas į ligoninę.
Apsinuodijus nuodingais grybais simptomai dažniausiai pasireiškia ūmiai ir gali būti įvairūs: pykinimas ir vėmimas, smarkus vandeningas viduriavimas, pilvo skausmai, mieguistumas, galvos svaigimas, koordinacijos sutrikimas, ašarojimas, gausus prakaitavimas, haliucinacijos, pakitęs pulsas, kvėpavimas, sąmonės praradimas, traukuliai.
Teikiant pirmąją pagalbą apsinuoduojus grybais, svarbiausia palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, kvėpavimą ir kraujotaką ir pasirūpinti, kad apsinuodijęs žmogus kuo greičiau patektų į gydymo įstaigą.
Pirmoji pagalba apsinuodijus grybais:
- Palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, kvėpavimą ir kraujotaką.
- Apsinuodijęs žmogus kuo greičiau (per 2 valandas) turi patekti į gydymo įstaigą.
- Jei apsinuodijęs žmogus sąmoningas, paklauskite, kada valgė grybų. Ką tik suvalgiusiam grybų sąmoningam žmogui galima sukelti vėmimą: duokite išgerti stiklinę šilto vandens ir patarkite pirštaissudirginti liežuvio šaknį. Jei simptomai atsirado po ilgojo slaptojo periodo, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba kuo skubiau patys vežkite į ligoninę.
- Jei nukentėjusysis nesąmoningas, atverkite kvėpavimo takus ir nustatykite, ar jis kvėpuoja. Nekvėpuojančiam žmogui atlikite 15 krūtinės ląstos paspaudimų ir per burną įpūskite du kartus oro. Jei žmogus kvėpuoja, stabiliai paguldykite jį ant šono, kad neužspringtų vemdamas. Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Visais atvejais grybais apsinuodijęs žmogus turi būti kuo greičiau vežamas į ligoninę.
Patarimai grybautojams:
- Valgykite tik gerai pažįstamus grybus, nes valgomieji ir nuodingieji grybai kartais būna labai panašūs.
- Grybaukite toliau nuo kelių, plentų, geležinkelio bent 20-500 metrų esančiuose miškuose, nes grybai kaupia sunkiuosius metalus.
- Maistui tinka virti jauni grybai. Maistinių medžiagų daugiausia yra grybo kepurėlėje, kotuose gerokai mažiau.
- Galima apsinuodyti ir senais, ištižusiais, sukirmijusiais ar laiku neapdorotais valgomaisiais grybais.
- Nevalgykite stipriai šalnų pakąstų grybų – juose susidaro nuodingosios medžiagos (amidai, aminai).
- Rinkdami grybus gerai nuvalykite žemėtus kotus, nes žemėje gali būti botulizmą sukeliančių bakterijų. Tokius grybus uždarius hermetiškuose induose susidaro anaerobinės sąlygos (kai nėra deguonies) ir gali pradėti daugintis botulizmo bakterijos, kurios išskiria labai nuodingą egzotoksiną. Jei išsipūtė stiklainio dangtelis ar atsirado įtartina spalva – grybų nevalgykite.
- Pagamintą grybų patiekalą suvalgykite tą pačią dieną, o konservuotus suvartokite per pusmetį. Konservuotų grybų nepirkite turguje.
- Valgydami grybus nevartokite alkoholinių gėrimų.
- Paruoštus grybus laikykite šaldytuve ar vėsiame rūsyje 0-6 laipsnių C temperatūroje.
Informacijos šaltiniai: www.apsinuodijau.lt